“Fake news”, në Kosovë po i prodhon politika konformiste vendore dhe ajo ndërkombëtare! – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

“Fake news”, në Kosovë po i prodhon politika konformiste vendore dhe ajo ndërkombëtare!

Shkruar nga: Fadil Maloku

14:52 | 18 Prill 2017

2.Disa medie kosovare, politika i ka bë aq shumë të varura (ekonomikisht dhe financiarisht!), sa që ua ka perfeksionua edhe raportet konformiste me publikun, dhe ndërtimin e kapaciteteve demokratike të vendit!

3.Kjo varësi, ndërlidhet dosido me lakminë për të ushtruar kontroll publik dhe për të testuar, fuqizuar dhe rikultivuar ndikimin e vetë, përmes “fake news”, në shoqëri!

4.Në këtë sferë sponsorët e pavarësisë së Kosovës, s’bashku me “argatët” e tyre lokal, është dashur më shumë të investojnë, në profesionalizmin dhe pavarësinë materiale të medieve, se sa në joshjen me varësinë dhe servilitetin ndaj pushteteve!

5.Ngase, sponsorët…me këtë trashëgimi e përvojë të stilit “fake news”, e kanë vonuar shumë si shtendërtimin, ashtu edhe disa procese jetike demokratike të vendit! Kushedi, ndoshta edhe qëllimshëm e kanë bë këtë…, për hesape të veta?!

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!