Gurabia me sherbet – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Gurabia me sherbet

20:03 | 21 Prill 2017

Përbërësit
2 vezë
2 filgjan te vegjel sheqer
2 filgjan vaj
sipas nevojes miell
½ pluhur për pjekje

SHERBETI:
9 filgjan sheqer
11 filgjan ujë
lëng limoni

Hapat

1

Perziejme vezen me sheqerin,shtojme vajin dhe me pas shtojme miell me pluhurin per pjekje.

2

Miell shtojme gradualisht derisa te behet nje brum I bute te cilin e punojme me dore,nga brumi formojme toptha memadhesi te arres dhe te cilet I zgjasim pak.

3

Radhisim ne tepsi te palyer me yndyre, pjekim ne 200-220 grade derisa te marrin ngjyre te kuqrremt.

4

Ne nderkohe perziejme ujin me sheqerin,te ftohet derisa te shkrihet sheqeri,pra nuk e ziejme fare.

5

Pasi te piqen gurabiet, i qesim sherbetin e ftohte,gurabiet e nxehta dhe leme te mpje masa sheqerbetin.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!