Irani ndal videot pornografike, por e papritura ndodhi në Rusi dhe Hong Kong (Foto) – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Irani ndal videot pornografike, por e papritura ndodhi në Rusi dhe Hong Kong (Foto)

17:38 | 11 Janar 2017

Ligjet e censurës së këtij vendi kanë bllokuar mijëra faqe me filma pornografikë. Por përgjegjësit për këtë bllokim në Iran kanë shkaktuar bllokada të njejta edhe për njerëzit në anën tjetër të botës në Rusi e Hong Kong, transmeton ORAinfo.

Sipas kësaj ndalese që raportohet të jetë bërë me një mekanizëm të thjeshtë të bllokimit të frekuencave të internetit, ato kanë ndikuar që interneti të shkyçet edhe në këto dy vende tjera.

Zakonisht përdoren metoda më të sofistikuara nga ligjet shtetërore të cilat parashihen të kenë efekt të menjëhershëm të ndalimit të internetit por ende nuk është bërë e ditur arsyeja e vërtetë pas këtij veprimi nga Irani. /ORAinfo/

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!