Jep dorëheqje zëvendësguvernatori i BQK-së – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Jep dorëheqje zëvendësguvernatori i BQK-së

08:52 | 05 Janar 2017

Fatmir Gashi ka dhënë dorëheqje nga pozita e zëvendësguvernatorit të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), pasi që është propozuar si kandidat për komunën e Pejës nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK).

Gashi kishte ardhur në pozitën e zëvendësguvernatorit më 1 gusht të vitit 2013, pak kohë pasi që në krye të Bankës Qendrore të Kosovës kishte ardhur Bedri Hamza, shkruan sot Gazeta “Zëri”.

Zyrtarë të BQK-së jozyrtarisht kanë bërë të ditur se javën që shkoi, Gashi i ka ofruar dorëheqjen guvernatorit.

“Fatmir Gashi ia ka ofruar dorëheqjen guvernatorit të BQK-së, Bedri Hamza, dhe ky i fundit ia ka pranuar atë”, kanë bërë të ditur burime të besueshme të gazetës “Zëri” brenda BQK-së.

I kontaktuar nga gazeta “Zëri”, Gashi ka konfirmuar se tashmë ka dhënë dorëheqje nga pozita që ai ka mbajtur nga 1 gushti i vitit 2013.

“Po unë kam dhënë dorëheqje nga pozita e zëvendësguvernatorit të Bankës Qendrore të Kosovës. Për këtë është vetëm një arsye se unë jam propozuar nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës si kandidat për kryetar të komunës së Pejës në zgjedhjet lokale që do të mbahen sivjet. Kështu që ligji i BQK-së nuk lejon që një zëvendësguvernator të jetë pjesë e një partie politike. Kjo ka qenë arsyeja e vetme e dorëheqjes sime nga BQK-ja” ka thënë Gashi

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!