Lajm shumë i keq për aplikantët e Lotarisë Amerikane, Trump firmos vendimin që prish ëndrrat e shqiptarëve – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Lajm shumë i keq për aplikantët e Lotarisë Amerikane, Trump firmos vendimin që prish ëndrrat e shqiptarëve

16:42 | 19 Prill 2017

“Abuzimi i përhapur në sistemin tonë të emigracionit i ka lejuar kompanitë të zëvendësojnë punëtorët amerikanë me të huajt, për një pagë më të ulët”, ka thënë Trump duke njoftuar se programi i vizave do të ndalet.

Ai nënshkroi urdhrin e bujshëm pas një vizite në një fabrikë në Wisconsin, shkruan “Fox News”.

Trump njoftoi nje rend të ri ekzekutiv, ku udhëzonte agjencitë federale të mbronin mallrat amerikane nga konkurrenca e jashtme dhe të rishikonin programin e vizave “H-1B” për punëtorët e huaj.

“Për një kohë të gjatë ne kemi parë sesi fabrikat tona janë mbyllur dhe punët tona janë u janë dhënë të tjerëve”, tha presidenti, duke njoftuar se kjo situatë do të marrë fund.

Kujtojmë se kjo reformë do të ndikojë edhe në numrin e vizave që ambasadat amerikane në të gjithë botën, do të zvogëlojnë numrin e vizave për shtetasit, të cilët shkojnë në SHBA.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!