Policia franceze po ‘vjedh batanijet e emigrantëve’ në kampet e refugjatëve – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
6 °C

Policia franceze po ‘vjedh batanijet e emigrantëve’ në kampet e refugjatëve

12:20 | 10 Janar 2017

Sipas organizatës humanitare ‘Médecins Sans Frontières’ (Mjekët pa pika kufitare), policia në Francë është duke sulmuar refugjatët në kampet e improvizuara në Francë .

Sipas tyre, policët janë parë duke i ngacmuar refugjatët, duke i zgjuar nga gjumi në orë të vona të natës, duke u hedhur gaz lotsjellës dhe duke ua mohuar të drejtën për të qëndruar në radhë në qendrat e strehimit të refugjatëve në La Chapelle të Parisit, shkruan The Independent, transmeton ORAinfo.

Raportet e organizatës tregojnë për tetë raste kritike të hipotermisë vetëm javën e kaluar të shkaktuara nga temperaturat ekstreme nën zero.

“Mu në zemër të dimrit, pushteti publik duhet të ofrojë kushte të mira jetese për emigrantët sepse janë në gjendje kritike e urgjente për strehim. Por në vend të kësaj, ata po e përdorin këtë pushtet për t’ua konfiskuar mbulesat refugjatëve dhe duke i detyruar të qëndrojnë në radhë me orë të tëra për të siguruar strehim të sigurt, dhe e tëra kjo vetëm sa për t’i larguar këto kampe nga syri publik”, ka thënë koordinatorja e kësaj organizate, Corinne Torre, përcjellë ORAinfo.

Por e tëra kjo situatë është mohuar nga ministri i brendshëm francez, Bruno Le Roux, i cili ka mbrojtur forcat policore veprimet e të cilëve sipas tij janë korrekte.

“I kundërshtoj në mënyrë absolute të gjithë ata që vënë në pikëpyetje punën e policëve tanë. Puna e tyre duhet të vazhdojë në këtë mënyrë, me humanitet dhe vullnetarizëm për t’iu ndihmuar të gjithëve. Është e vërtetë se mund të përballen me pengesa gjatë asistimit të refugjatëve për t’iu gjetur strehim por në fund askush nuk është dëmtuar”, ka thënë ministri.

LEXO PO ASHTU:  Ish luftëtarit të ISIS-it nga Shqipëria i gjendet tritol, arrestohet

The Independent raporton se askush nga departamenti i policisë franceze nuk ka dhënë deklaratë zyrtare rreth këtij problemi. /ORAinfo/

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!