Presidenti Thaçi flet pas takimit me Vuçiqin: Ishte shumë i vështirë – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
3 °C

Presidenti Thaçi flet pas takimit me Vuçiqin: Ishte shumë i vështirë

19:51 | 24 Qershor 2018

Në Bruksel ka përfunduar takimi i parë në kuadër të fazës finale të dialogut për normalizimin e raporteve Kosovë-Serbi mes dy presidentëve dhe përfaqësues së lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini.

Pas takimit, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi e ka quajtur të vështirë takimin në Bruksel.

“Realisht ka qenë më i vështirë sesa që po flas dhe më i rëndë por të gjithë duhet kuptuar që këto janë probleme një shekulli të grumbulluara prandaj unë nuk jam naiv të mendoj se do të gjejmë zgjidhje magjike të menjëhershme për të ardhmen. E di se me marrëveshje do të mund të fitojmë shumë të dyja palët, por jam i frikësuar se nëse nuk arrijmë marrëveshje do të humbim shumë sepse do të lëndojmë të ardhmen europiane, do të vonojmë të ardhmen europiane dhe do të mbesim vende të izoluara”, shtoi ai.

“Nuk mund të mbesim viktimë e të kaluarës së hidhur por duhet të shikojmë nga benificionet e së ardhmes për vendin e qytetarët tanë’, tha Thaçi.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!