Reklama me kamionin e famshëm të Coca-Colas mund të dënohet rëndë – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Reklama me kamionin e famshëm të Coca-Colas mund të dënohet rëndë

13:11 | 11 Janar 2017

Por ekspertë të shëndetit kanë dalë me thirrje për t’ia ndaluar rreptësisht parakalimin këtij kamioni gjatë festave.

Arsyeja qëndron tek kujdesi për shëndetin e fëmijëve, të cilët gjatë konsumit të kësaj pije vihen përballë shumë rreziqeve shëndetësore duke filluar nga sëmundja e sheqerit, transmeton ORAinfo.

Sipas Robin Ireland, drejtori i shtëpisë së ushqimeve bo ‘Food Active’, ka thënë për Britisht Medical Journal se Coca-Cola ka vite që ka vënë rrënjët në industrinë ushqimore nëpër tërë botën dhe kjo nuk është gjë e mirë.

Obesity campaigners and public health experts warned the marketing campaign is particularly targeting kids

Sipas tij, kompania që ai drejton dhe me vullnetin e të tjerëve që i janë bashkangjitur kauzës së tij, dëshirojnë që të paraqesin më shumë reklama sportive dhe aktivitete të ngjashme për fëmijët por edhe çdo grupmoshë tjetër.

Sipas statistikave, në Angli 33.8% e fëmijëve 10-11 vjeçarë janë në mbipeshë kurse 33.4% e fëmijëve 5-vjeçarë kanë probleme me dhëmbët për shkak të ushqimeve me shumë sheqer e këtu patjetër që hyn edhe lëngu i Coca-Colas. /ORAinfo/

 

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!