Rritja e mëditjeve të deputetëve mund të shkojë në Kushtetuese – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Rritja e mëditjeve të deputetëve mund të shkojë në Kushtetuese

19:16 | 11 Janar 2017

Instituti Demokratik i Kosovës ka paralajmëruar se do t’i ndërmarrë të gjitha veprimet ligjore për të kundërshtuar këtë rritje, ashtu sikurse kanë bërë për pensionet suplementare, të cilën e pati shpallur kundërkushtetuese organi më i lartë kushtetues në vend, raporton KTV.

Albert Krasniqi thotë se pagat e deputetëve në Kosovë janë pesëfish më të mëdha se paga mesatare.

Derisa llogaria bankare e deputetëve pritet të mbushet me rritjen e mëditjeve, performanca e tyre për vitin që lamë pas vlerësohet të jetë më e dobëta që prej ekzistimit të Kuvendit të Kosovës.

Nga 141 ligje, sa do të duhej të miratonte Kuvendi në 2016-ën, janë miratuar vetëm 53 prej tyre, apo 36 për qind e planit vjetor.

Sipas KDI-së, Kuvendi është ballafaquar me mungesë kuorumi dhe është treguar i paaftë për të trajtuar tema të rëndësishme për vendin.

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!