Tek shqiptarët, muzika sot më shumë “shikohet”, se sa “ndëgjohet”! – ORAinfo Ballina | ORAinfo.com - Nuk ndalet
Lajmet e fundit
7 °C

Tek shqiptarët, muzika sot më shumë “shikohet”, se sa “ndëgjohet”!

Shkruar nga: Fadil Maloku

19:26 | 04 Mars 2017

2. Nga “përvojat” tona muzikore të pasluftës, si pasojë e mungesës së kritereve adekuate gjykuese, na ndodhen “abortimet” e tilla, ku më shumë u trajtuan, peshuan dhe promovuan “jashtësia” e seksualitetit (!)se sa “brendêsia” e muzikaliteti(!) Kjo “traditë”, ku antitalentet përmes seksualitetit; gjoksave, vitheve…, na u servuan si talente, kurse muzikaliteti; intonacioni, zëri,etj., si diçka demode, do zgjas edhe për një kohë…!

3.Thënë më thjeshtë, ne si shoqëri akoma jemi në fazën e hulumtimit të vetevetës sonë kulturore, dhe derisa në ndërkohë, nuk e “gjejmë” kriterin dhe standardin e mirëfillët kulturor, kêshtu do mbetet edhe më tej!

Komento:

VËREJTJE: ORAinfo mban të drejtën e përzgjedhjes së komenteve që do të publikohen. Komentet që përmbajnë gjuhë të urrejtjes, përmbajnë sharje dhe lëndime, si dhe komentet që nuk ndërlidhen me artikullin në të cilin komentoni, nuk i publikojmë.

Ju faleminderit!